Čo je menič napatia?

http://www.menicnapatia.sk/12v-na-230v/menic-napatia-12v-na-230v-300w-7.html

Menič napätia je zariadenie, ktoré konvertuje výstupné napätie zdroja elektrickej energie z jednosmerného na striedavé napätie, a to z 12V na 24V/220V. Na trhu sú v dvoch základných typoch:

Ø  Menič napätia s modifikovaným sínusom – mení napätie nesúvisle, v určitých skokoch. Celkový priebeh krivky je podobný ako pri krivke striedavého napätia, ktoré je v zásuvke a do ktorého denne zapájame spotrebiče v domácnosti.
Ø  Menič napätia s čistým sínusom – mení napätie súvisle. Celkový priebeh krivky je totožný ako pri krivke striedavého napätia, ktoré je v zásuvke.
 

Ktorý menič je lepší?

Modifikovaný sínus má menšie nároky na výrobu a preto je lacnejší. Postačí na všetky bežné spotrebiče, ktoré nie sú citlivé na zmeny napätia. Určite Vám postačí na príležitostné kempovanie, keď potrebujete zapojiť varič, kanvicu, fén a podobne.
Ak chcete investovať viac a rozhodnete sa pre sínusový menič napatia s čisto sínusovým priebehom, oplatí sa Vám to najmä v prípade spotrebičov s indukčnou a odporovou záťažou, ako je chladnička, televízor, meracie a zdravotnícke prístroje. Náklady na ich výrobu sú vyššie a preto stoja spravidla niekoľkonásobne viac. Na druhej strane sú však spoľahlivejšie, bezpečnejšie a šetrnejšie k zapojenej technike.